Jednym z celów, jaki zaplanowałem sobie przez rozpoczęciem roku szkolnego było wdrożenie aplikacji Teams w klasach szóstych, w których uczę informatyki. Pierwszym krokiem, jaki w związku z tym musiałem wykonać było założenie kont uczniowskich na platformie Office365. Jako nauczyciele korzystamy z tej platformy już od kilku lat, ale do tej pory nie zakładaliśmy tam kont uczniowskich. Przy zakładaniu kont warto pamiętać, że dla uczniów przeznaczone są inne licencje niż dla nauczycieli. Do wykonania tej operacji musimy posiadać uprawnienia administratora.
Głównym celem Teams'ów jest wspierania współpracy nauczyciel-uczeń i uczniów między sobą.
Aplikacja integruje ze sobą kilka funkcji,a nawet aplikacji. W kanale głównym (Ogłoszenia) znajdziemy klasyczny czat. Także w nim pojawią się wszystkie nowe aktywności i powiadomienia np. o zadaniach. Przypomina to trochę Facebook'a. Niektórzy uczniowie uwielbiają zamieszczać tam mnóstwo pozbawionych sensu informacji, co daje podstawę do poważnej rozmowy o spamie (niestety nie od razu skutecznej 😉). Ciekawą możliwością jest tworzenie czatów z dowolnie wybranymi członkami zespołu - nie wszystko trzeba omawiać z udziałem całej grupy.
Pierwszym modułem, który wykorzystałem w pracy były Zadania. Przygotowałem instrukcję (kryteria sukcesu) do ćwiczeń, które mają wykonać uczniowie i ustaliłem termin wykonania. Moduł daje możliwość przygotowania punktacji za zadania, ale ja z tego nie korzystam. Wolę napisać informację zwrotną po otrzymaniu zadania. Umieszczam ją w przeznaczonej do tego ramce i odsyłam uczniowi. Informacje można wysłać niezależnie od tego, czy uczeń przesłał zadanie czy nie. A propos - uczniowie przesyłają zadanie poprzez klikniecie przycisku pod instrukcją, załączenie pliku lub plików (jak w mailu) i kliknięciu przycisku wyślij. Jest to bardzo wygodne i dostępne do wglądu w każdej chwili.
Po wykonaniu pewnej puli zadań poprosiłem uczniów o napisanie refleksji o ich pracy na moich lekcjach. Zrobiłem to, by dać im możliwość uświadomienia sobie odpowiedzialności za własny proces uczenia się. W tym celu przygotowałem formularz w aplikacji Forms i podpiąłem go do Teams'ów poszczególnych grup. Odpowiedzi uczniów przeglądałem w aplikacji Forms. Mogłem je też wyeksportować do tabeli w Excel'u.
Moi uczniowie przygotowywali tez projekt grupowy o zdrowym odżywianiu. Swoje wytwory mieli mi przesłać w module Zadania. Muszę powiedzieć, że jedna grupa zaskoczyła mnie - założyli własną grupę w Teams, w której podzieli się praca, a potem wymienili plikami. Nie mówiłem im o takiej możliwości (szczerze - to nie wiedziałem, że tak się da...). Takie chwile najbardziej uwielbiam w swojej pracy. 😍
Teraz testujemy Notes zajęć - to moduł, w którym mamy: Bibliotekę zawartości, w której pliki może umieszczać tylko nauczyciel; Collaboration Space - miejsce do wspólnej pracy i indywidualne notesy uczniów. Ostatnio poprosiłem uczniów, o wyszukanie informacji o algorytmach i umieszczeniu ich na odpowiednich stronach w notesie w obszarze Collaboration Space. Note działa, jak system zakładek albo segregator, co ułatwia porządkowanie treści. Tym razem to ja przygotowałem puste strony, którym nadałem tytułu (potrzebne zagadnienia), a uczniowie mieli zdecydować, jak będą pracować, by wspólnie rozpracować temat. Nie wyszło... W sumie przewidywałem, że tak będzie. 😈 Dzięki temu mieliśmy pretekst do kolejnej rozmowy o efektywności współpracy w grupie i odpowiedzialności za proces uczenia się.
Na razie tyle. Jak odkryjemy coś nowego, napiszę. 🌱🌱🌱
Jak załozyć konta uczniowskie w Office 365?
OdpowiedzUsuńMusi to zrobić administrator Office365. Tak samo jak nauczycielskie, tylko z licencja student.
Usuń